Wielki Mozart w Ełku

Dodano: 3 lata temu Czytane: 2015 Autor:
Redakcja poleca!

„Mozart dotknął źródła, z którego początek bierze każdy rodzaj muzyki”

Wielki Mozart w Ełku
– pisał amerykański kompozytor Aaron Copland –  Nie da się doścignąć Mozarta, ale można próbować przybliżyć jego wspaniałą twórczość mieszkańcom miasta leżącego z dala od centrów kultury, gdzie kontakt ze sztuką wiąże się często z wielkim przedsięwzięciem i dużymi kosztami.
 
19 czerwca ełcka publiczność będzie mogła wysłuchać Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta. Jest to wspaniały utwór, jeden z największych utworów sakralnych, a zarazem jego ostatnia, niedokończona kompozycja. Dzieło to fascynuje zarówno przejmującą muzyką, jak i tajemnicą spowijającą okoliczności jego powstania. Czy Mozart celowo przeciągał prace nad tą mszą, przeczuwając, że będzie to jego ostatnia kompozycja?  Od ponad 200 lat najsłynniejsza w historii msza żałobna strzeże swych sekretów i zachwyca słuchaczy genialną muzyką.  Swoisty testament pisany ręką umierającego geniusza zachwyca klasycznym pięknem, ujmuje w tak natchnionych fragmentach jak Lacrimosa, porusza dramatycznym Confutatis, fascynuje żywiołową fugą w Kyrie.

Pracę przerwała śmierć kompozytora 5 grudnia 1791 roku. Napisał prawie całą pierwszą połowę utworu i pozostawił kilka szkiców oraz instrukcji dotyczących dalszych fragmentów. Ostateczny kształt całości nadał uczeń kompozytora Franz Xawer Süssmayr, który po jego śmierci uzupełnił brakujące fragmenty dzieła.
 
Trudu przybliżenia mieszkańcom Ełku Requiem W.A. Mozarta podjął się dr Rafał Sulima. Ełczanin, laureat Białej Lilii 2010, Ełckiego Bociana 2015, dwukrotny  stypendysta prezydenta miasta Ełku w dziedzinie artystycznej. Rafał Sulima od 2009 roku prowadzi chór Kontrapunkt Ełckiego Towarzystwa Muzycznego. Kontrapunkt jest stowarzyszeniem ludzi miłujących muzykę i chcących zarazić tą miłością współmieszkańców. Ten, składający się w większości z amatorów chór, sięga po coraz to trudniejszy repertuar, by umożliwić mieszkańcom miasta poznanie i docenienie piękna muzyki klasycznej. Rozwija  wrażliwość i kształtuje świadomość artystyczną ełczan. Publiczność ełcka jest już przygotowana na odbiór dzieła tej klasy.
 
Od kilku miesięcy chór i dyrygent pracują nad Requiem. Partie solowe zaśpiewa  dwoje  ełczan – Wiktoria Zawistowska – śpiewająca partię altową i Mikołaj Zgódka – tenor, oraz dwoje z śpiewaków Białegostoku: Małgorzata Trojanowska -  sopran i Przemysław Kummer – bas.
 
Dodatkowym, wielkim atutem tego wydarzenia jest fakt, że koncert zostanie wykonany z towarzyszeniem Ełckiej Orkiestry Kameralnej, utworzonej specjalnie do tego projektu. W skład orkiestry weszli nauczyciele i  uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Ełku, członkowie Miejskiej Orkiestry Dętej, oraz kilkoro muzyków spoza Ełku.
 
Możliwość wysłuchania tego koncertu zdecydowanie wzbogaci ofertę kulturalną miasta, stworzy możliwości żywego kontaktu z twórczością mistrza, którego dzieła zachwycały wiele pokoleń melomanów. Tego rodzaju dzieło nigdy dotąd nie było w naszym mieście prezentowane i będzie ogromnym wydarzeniem w Ełku - zarówno dla widzów, jak i wykonawców. Miejmy nadzieję, że będzie też impulsem do powołania na stałe miejskiej orkiestry kameralnej.

Projekt powstał  pod patronatem prezydenta Miasta Ełku i zostanie zaprezentowany w ramach obchodów 590-lecia  naszego miasta.
 
Zapraszamy wszystkich melomanów 19 czerwca 2015r. na godz. 19.30 do kościoła Najświętszego Serca Jezusowego w Ełku. Wstęp wolny.


 
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
2+2=
Odpowiedź na powyższe pytanie:
Komentarze (Ilość: 1)
Rosnąco Standardowy
Wiadomości z tej kategorii
Dodaj swój własny artykuł
Najczęściej komentowane
Kalendarz wydarzeń
Styczeń 2018
Dodaj wydarzenie »
Pon Wt Śr Czw Pt Sob Niedz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
« Grudzień 2017   Luty 2018 »
Aktywne wątki na forum
www.elcka.pl