„ŚPIEW NIE ZNA GRANIC – ŚPIEWAJMY W VIERSEN”

Dodano: 4 lata temu Czytane: 847 Autor:
Redakcja poleca!

kontrapunkt

„ŚPIEW NIE ZNA GRANIC – ŚPIEWAJMY W VIERSEN”
Od czternastu lat Ełk współpracuje z niemieckim miastem Nettetal. Współpraca ma wiele wymiarów – samorządowy, sportowy, kulturalny. W roku 2008, podczas Dni Nettetal w Ełku, nawiązała się współpraca chórów działających w obu miastach: Chóru Kontrapunkt z Ełku i Niederrheinchor z Nettetal. Od tego czasu spotykaliśmy się kilkakrotnie, braliśmy udział w swoich jubileuszach, wspólnie koncertowaliśmy zarówno w Ełku i Nettetal, jak również w Świętej Lipce i Viersen – mieście leżącym niedaleko Nettetal. W Viersen braliśmy udział w koncercie z okazji 40- lecia Unii Europejskiej ( 2010 r.)   

Od kilku lat organizowane są tam koncerty Chóru Europa, podczas których połączone chóry z miast partnerskich z Anglii, Niemiec i Polski wykonują wielkie dzieła muzyki chóralnej: „Carmina Burana” Carla Orfa, „Requiem i Magnificat” Johna Ruttera, „Blessed Peacemakers” Karla Jenkinsa.
W tym roku Europakonzert zaplanowany jest na 14 czerwca. Międzynarodowy Chór Europa składający się z ok. 200 osób wykona oratorium „Stworzenie Świata”( Die Schöpfung) Josepha Haydna. 

Angielskie libretto napisał poeta Thomas Linley. Oparł się na trzech źródłach: Księdze Rodzaju, psalmach biblijnych i poemacie Johna Miltona „Raj Utracony”. Trzyczęściowa budowa oratorium wiąże się z tokiem dramaturgicznym libretta: części I i II odpowiadają sześciu dniom tworzenia wszechświata, cz. III stanowi hymniczny, pełen uwielbienia pean na cześć Boga - Stworzyciela, głoszony w dzień siódmy, dzień świętowania. 
Partie solowe śpiewać będą profesjonaliści, zagra orkiestra składająca się w dużej części z członków orkiestry Szkoły Muzycznej w Viersen, wspartych profesjonalnymi muzykami oraz zaśpiewają połączone chóry. Wszyscy wystąpią pod batutą charyzmatycznego dyrygenta Volkera Mertensa, na co dzień prowadzącego chór „Joyful Voices“ w kościele St. Bartholomäus w miejscowości Niederkrüchten.

Obecnie każdy z chórów, pod kierunkiem swego dyrygenta przygotowuje się do wykonania tego wielkiego dzieła. Chór Kontrapunkt z dyrygentem doktorem Rafałem Sulimą pracuje nad utworem już od trzech miesięcy. Cieszymy się na spotkanie z pozostałymi członkami Chóru Europa, intensywną pracę na kilku próbach i wspaniałą, podniosłą atmosferę koncertu w pięknej sali koncertowej Szkoły Muzycznej w Viersen. 
Mamy też  nadzieję, że choć nie ma w Ełku orkiestry symfonicznej, uda się nam zaprezentować ten wspaniały utwór miłośnikom muzyki chóralnej w naszym mieście. Kunszt organmistrzowski naszego dyrygenta na pewno nam to umożliwi.

Ełk i Nettetal – dwa miasta oddalone od siebie o ok. 1700 kilometrów łączy wiele: podobny krajobraz, współpraca miast partnerskich, ale też łączy nas muzyka. Śpiew nie zna granic. 

Projekt dofinansowany jest z budżetu Miasta Ełku i Powiatu Ełckiego.


 
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
2+2=
Odpowiedź na powyższe pytanie:
Wiadomości z tej kategorii
Dodaj swój własny artykuł
Najczęściej komentowane
Kalendarz wydarzeń
Styczeń 2018
Dodaj wydarzenie »
Pon Wt Śr Czw Pt Sob Niedz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
« Grudzień 2017   Luty 2018 »
Aktywne wątki na forum
www.elcka.pl