Wernisaż pn. „Kolej w Krajobrazie Mazur”

Dodano: tydzień temu Czytane: 20 Autor:
Redakcja poleca!

27 października w Domu Spotkań z Kulturą w Prostkach, parę minut po 11.00 „odjechał pociąg do przeszłości”.

Wernisaż pn. „Kolej w Krajobrazie Mazur”

 Nie zabrakło w nim emerytowanych i obecnych pracowników kolei, przedstawicieli władz PKP oraz samorządowych, dyrektorów oraz nauczycieli placówek oświatowych a przede wszystkim miłośników kolei. 

 
         Zebrani goście przywitani przez Wójta Gminy Prostki Mirosława Orłowskiego oraz Komisarza wystawy Adama Sawczyńskiego mogli przypomnieć sobie urządzenia i przedmioty, które kiedyś używano na stacjach kolejowych czy w pociągach. Były to m.in. ternion z kartonikowymi biletami, stare lampy i latarki, urządzenia łączności. Eksponaty te zostały udostępnione przez Adama i Mirosława Sawczyńskich z Ełku i mieszkańców gminy Prostki. Za wszelką pomoc w zorganizowaniu wystawy komisarz wystawy Adam Sawczyński dziękuje pracownikom PKP PLK w Ełku.
         Podczas wernisażu nie zabrakło także wręczenia pamiątek i upominków związanych z wystawą. Bracia Sawczyńscy mieli okazję tego dnia wyróżnić statuetkami „Kolejowy Oskar Braci Sawczyńskich” osoby: Dyrektora PKP PLK Krzysztofa Wałdowskiego z Olsztyna, Prezes Fundacji Grupy PKP Katarzynę Kucharek. Naczelnik PKP PLK w Ełku Mirosław Dziewięcin wspólnie z Tadeuszem Kulbackim- najstarszym dyżurnym ruchu w Polsce wręczyli Wójtowi Gminy Prostki Mirosławowi Orłowskiemu 70-letni wskaźnik dyżurnego ruchu, którego używał dyżurny stacji Prostki. Paweł Kataszczenko wręczył zabytkową lampę konduktorską włodarzowi Gminy Prostki, w imieniu kolejarzy prosząc władze gminy o rozważenie zorganizowania Izby Tradycji Historii Kolei w Prostkach. Obecnie przybywa już w specjalnej gablocie eksponatów od emerytowanych kolejarzy z Prostek.
         Wystawa fotograficzna autorstwa Pawła Wagnera wzbudziła wielkie zainteresowanie i podziw zebranych. Jak zaznaczył sam autor : ”Zrobienie jednego zdjęcia wymagało niejednokrotnie kilku, a czasem kilkunastu wyjazdów, korzystania z uprzejmości kolejarzy, którzy uprzedzali o miejscu i godzinie przejazdu konkretnych pociągów czy włączali dodatkowe oświetlenie, by zdjęcie wyszło lepiej”.
          Dużą atrakcją była także makieta z jeżdżącą kolejką udostępniona przez Pana Waldemara Tabaka, modelarza, pasjonata kolejnictwa z Ełku. Ekspozycja, która od wielu lat stała w piwnicy odnalazła swoje miejsce i może cieszyć oczy mieszkańców Prostek i przyjezdnych gości.
         Dziękujemy za każdą pomocną dłoń, która przyczyniła się do powstania wystawy w Prostkach, m.in. Stowarzyszeniu Historycznemu „Granica”. 

WM za: www.prostki.pl
 
Fot1(wernis2). Na zdjęciu od lewej: Adam Sawczyński, Dyrektor Powiatowego Domu Kultury w Kętrzynie- Marlena Szypulska, Tadeusz Kulbacki, Mirsoław Dziewięcin, Paweł Kataszczenko, Ewa Ratkiewicz- Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Prostkach, Paweł Wagner, Mirosław Sawczyński, Mirosław Orłowski.
 
Fot2(wernis6). Młodzież z Prostek wspaniale zachęcała do odwiedzenia wystawy.
 
Fot3(wernis1). Bogactwo i przemyślana ekspozycja wzbudziły duże zainteresowanie.
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
2+2=
Odpowiedź na powyższe pytanie:
Wiadomości z tej kategorii
Dodaj swój własny artykuł
Kalendarz wydarzeń
Grudzień 2017
Dodaj wydarzenie »
Pon Wt Śr Czw Pt Sob Niedz
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
« Listopad 2017   Styczeń 2018 »
Aktywne wątki na forum
www.elcka.pl