Publikacje Muzeum Historycznego w Ełku

Dodano: 4 miesiące temu Czytane: 111 Autor:
Redakcja poleca!

​Dowiedz się więcej o historii naszego miasta!

Publikacje Muzeum Historycznego w Ełku
Wszystkim zainteresowanym historią naszego miasta polecamy publikacje wydawane przez Muzeum Historyczne w Ełku. Podstawową i cieszącą się od lat dużą popularnością pozycją jest wznowiona właśnie w IV wydaniu książka Michała Olszewskiego i Rafała ŻytyńcaEłk. Spacerownik po mieście niezwykłym. Autorzy proponują czytelnikowisześć tras spacerowych, wokół których koncentruje się przełamana mikrohistoriami o ważnych postaciach i wydarzeniach opowieść o historii Ełku. Pierwsza z nich prowadzi od dworca kolejowego, przez Park Solidarności, kościół Najświętszego Serca Jezusowego do zamku, druga obejmuje teren dawnych koszar, katedrę św. Wojciecha, kościół metodystów. Plac Jana Pawła II, dawny cmentarz katolicki, cmentarz komunalny i położony na nim cmentarz wojenny. Trzeci spacer prowadzi czytelnika od wieży ciśnień wzdłuż promenady nad Jeziorem Ełckim. Olszewski i Żytyniec przedstawiają również sylwetki ełckich pisarzy Siegfrieda Lenza i Klausa Skibowskiego, odkrywają tragiczne i mało znane dotychczas rozdziały z historii miasta w III Rzeszy i czasach stalinowskich, opisują niedalekie Chrzanowo i działalność grekokatolickiego ks. Mirosława Ripeckiego. Książkę zamyka i podsumowuje rozdział o Ełku widzianym oczami przyjezdnych reporterów i pisarzy. Jest ona dostępna również w języku niemieckim w tłumaczeniu Winfrieda Lipschera (Lyck. SpaziergängedurchdieHauptstadtMasurens).
Popularnym wprowadzeniem w szeroki kontekst historii Ełku jest książka Rafała Żytyńca i Janusza Pileckiego Ełk. Na tyłach historii czy w centrum nowoczesności?(Muzeum Historyczne w Ełku 2014). Stanowi ona próbę rekonstrukcji dziejów Ełku od połowy XIX w. do 1990 r. w kontekście procesów modernizacyjnych. Publikacja jest również próbą odpowiedzi na pytanie tytułowe, na ile wielkie przemiany społeczno-ekonomiczne XIX i XX w. wpłynęły na prowincjonalne mazurskie miasteczko i tożsamość jego mieszkańców. Również ta książka została wydana w wersji niemieckojęzycznej (Lyck im Rücken der Geschichteoder im Zentrum der Moderne?). Nowatorską i interesującą próbę ukazania historycznych i współczesnych uwarunkowań „mitycznej społeczności” w tożsamości mieszkańców Ełku stanowi książka Stefana M. Marcinkiewicza Mityczna stolica Mazur. Między Ełkiem a Lyck (2015). Zatrzymaną w kadrze aparatu fotograficznego powojenną rzeczywistość Ełku ukazuje wydany w 2015 r. album „1957. Ełk w obiektywie Giseli i Klausa Skibowskich / 1957. Lyck im Objektiv von Gisela und Klaus Skibowski”. Zostały w nim zebrane unikatowe fotografie, wykonane przez Giselę i Klausa Skibowskich podczas czterodniowego pobytu w Ełku wiosną 1957 r. Próbą rekonstrukcji zaginionego świata wokół infrastruktury Ełckiej Kolei Wąskotorowej jest album artystycznych fotografii ełczanina Wojtka Moskwy Kraina. Opowieść o wąskim torze (2016). W tekście towarzyszącym publikacji pochodzący z Ełku pisarz Michał Olszewski pisze: „Nie potrafię zgadnąć, czy Moskwa fotografuje jawę czy sen, czy zasadził się na realny świat, czy też trafił w miejsca, które nie istnieją do końca.” W niezwykle ciekawą historię najstarszej budowli naszego miasta wprowadza książka Radosława HermanaZamek w Ełku. Tajemnice wydobyte z przeszłości(Muzeum Historyczne w Ełku 2015). Książka powstała na podstawie najnowszych wyników badań archeologicznych i architektonicznych przeprowadzonych na terenie zamku w latach 2011-2014. Historię ełckiej infrastruktury wodno-kanalizacyjnej od momentu powstania w 1895 roku aż do współczesności opowiada wydana w 2015 r. książka Marka Przybysza i Rafała ŻytyńcaEłk. Wodociągi i Kanalizacja 1895-2015. Miłośnikom twórczości Siegfrieda Lenza polecamy książkę Wielokulturowy świat Siegfrieda Lenza (redakcja naukowa: Jarosław Ławski, Rafał Żytyniec, Muzeum Historyczne w Ełku/ Uniwersytet w Białymstoku 2014). Zebrane w niej zostały teksty polskich i niemieckich germanistów, dotyczące różnorodnych aspektów (politycznych, socjologicznych, historycznoliterackich oraz teoretycznych) dzieła Siegfrieda Lenza i jego recepcji w Polsce i w Niemczech. Muzeum Historyczne w Ełku jest ponadto wydawcą periodycznej publikacji w postaci Ełckiego Przeglądu Historycznego. Stawia sobie za cel przedstawianie różnorodnych zagadnień historii Ełku i – w szerszym kontekście – całych Mazur. Tematem dostępnego jeszcze w sprzedaży pierwszego numeru czasopisma są procesy modernizacji w Ełku i na Mazurach w XIX i XX w.
W bieżącym roku Muzeum planuje wydanie książki Elizy Ptaszyńskiej Olecko. Historia w stu ilustracjach, poszerzone wydanie (dostępnej jeszcze w pierwszym wydaniu z 2002 r.) pozycji Stanisława Jasińskiego Ełcka Kolej Wąskotorowa oraz publikację drugiego numeru Ełckiego Przeglądu Historycznego poświęconego mazurskim aspektom „Akcji Wisła”.
Wszystkie książki są do nabycia w ełckich księgarniach, bezpośrednio w Muzeum Historycznym przy ul. Wąski Tor 1 lub na allegro.pl. 
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
2+2=
Odpowiedź na powyższe pytanie:
Wiadomości z tej kategorii
Dodaj swój własny artykuł
Najczęściej komentowane
Kalendarz wydarzeń
Styczeń 2018
Dodaj wydarzenie »
Pon Wt Śr Czw Pt Sob Niedz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
« Grudzień 2017   Luty 2018 »
Aktywne wątki na forum
www.elcka.pl