​Co zmieni się w szkolnictwie od 1 września?

Dodano: rok temu Czytane: 371 Autor:
Redakcja poleca!

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez resort edukacji narodowej z dniem 1 września 2016 r. naukę we wszystkich typach szkół w kraju podejmie ok. 4 626 tys. dzieci i młodzieży.

​Co zmieni się w szkolnictwie od 1 września?
W Ełku naukę w przedszkolach i szkoła ch podejmie łącznie 8 tys., w tym 7600 uczniów w przedszkolach i szkołach, dla których organem prowadzącym jest Miasto Ełk. 2500 uczniów w niepublicznych przedszkolach i punktach przedszkolnych w Ełku, dla których organami prowadzącymi są inne podmioty niż jednostka samorządu terytorialnego.

Resort edukacji zapowiada szereg zmian w szkolnictwie. Uruchomiony zostaje właśnie pilotażowy program nauki programowania w szkołach. To jedna z podstawowych kompetencji XXI wieku. Programowanie kształci takie umiejętności jak: logiczne myślenie, precyzyjne prezentowanie myśli i pomysłów; dobra organizacja pracy podczas rozwiązywania problemów oraz budowa kompetencji potrzebnych do współpracy, niezbędnych dzisiaj w niemal każdym zawodzie. Rezultatem finalnym pilotażu będzie wdrożenie nauczania programowania do edukacji formalnej. 

Od 1 września 2016 r. wychowaniem przedszkolnym objęte zostają dzieci, które skończyły 3 rok życia, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat. Od tego roku szkolnego obowiązkiem szkolnym objęte są również dzieci od 7. roku życia. Natomiast dziecko sześcioletnie ma obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego. Zatem do klasy pierwszej może pójść zarówno sześciolatek, jak i siedmiolatek.

Od tego roku szklnego uczniowie klas VI zwolnieni są z obowiązku zdawania ogólnopolskiego egzaminu kończącego ich edukację na poziomie podstawowym. Zamiast sprawdzianu Centralna Komisja Egzaminacyjna będzie udostępniać szkołom narzędzia diagnostyczne, z których mogą one dobrowolnie korzystać. Dzięki nim szkoły będą mogły wstępnej oceny poziomu wiadomości i umiejętności.

W roku 2016 do szkół trafią dotacje celowe na zakup podręczników do języka obcego dla uczniów klas III szkoły szkoły podstawowej oraz dla uczniów klasy V szkoły podstawowej i uczniów klasy II gimnazjum na podręczniki wybrane przez szkołę. Szkoły otrzymują również dotację na materiały ćwiczeniowe dla uczniów klas I – V szkoły podstawowej oraz klasy I i II gimnazjum. 

 

Stolica Lokalnie - Ogłoszenia Warszawa to bezpłatny serwis ogłoszeń drobnych z terenu miasta Warszawa oraz katalog lokalnych firm. Darmowe ogłoszenia z Warszawy. Ogłoszenia Warszawa | Darmowe ogłoszenia Warszawa | Bezpłatne ogłoszenia Warszawa | Ogłoszenia drobne Warszawa | Stolica Lokalnie

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
2+2=
Odpowiedź na powyższe pytanie:
Dodaj swój własny artykuł
Najczęściej komentowane
Kalendarz wydarzeń
Styczeń 2018
Dodaj wydarzenie »
Pon Wt Śr Czw Pt Sob Niedz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
« Grudzień 2017   Luty 2018 »
Aktywne wątki na forum
www.elcka.pl