Region. Leśnicy proszą o poszanowanie pułapek, które spotkamy podczas spacerów

Dodano: 2 lata temu Czytane: 275 Autor:
Redakcja poleca!

Feromony w walce z kornikiem drukarzem

Region. Leśnicy proszą o poszanowanie pułapek, które spotkamy podczas spacerów
Pułapki feromonowe służą do ograniczania liczebności oraz obserwacji ilości szkodliwych owadów. Najczęściej spotykanymi są pułapki na kornika drukarza – szkodnika świerków. Leśnicy wywieszają pułapki wczesną wiosną tak, aby owady budzące się po zimie nie robiły szkód w drzewostanach. 

Wystawia się je w miejscach nasłonecznionych z dala od żywych drzew świerkowych. Pułapki są różne, najczęściej wyglądają jak długie prostokątne lub okrągłe, segmentowe rury na końcu których umieszcza się pojemnik na owady. W środku pułapek zawiesza się feromon wabiący owady z dużych odległości, które wchodzą do pułapki, po czym wpadają do pojemnika. Pułapki możemy spotkać w lesie pojedynczo lub po kilka sztuk obok siebie, w zależności od stopnia zagrożenia. Leśnicy proszą o poszanowanie pułapek, które spotkamy podczas spacerów w lasach.

Kornik drukarz atakuje świerki, z których na początku sypią się drobne trocinki a później całe drzewo obumiera. Jak już tak się stanie, owad przenosi się na następne drzewa i tym samym może doprowadzić do bardzo rozległych i poważnych szkód w drzewostanach. Dzięki pułapkom feromonowym możemy go zwabić oraz określić, w których miejscach jest go najwięcej. Jedyną skuteczną metodą ograniczania szkód powodowanych przez kornika jest wycinanie i wywożenie z lasu drzew zasiedlonych, aby uniemożliwić rozprzestrzenianie się owadów na zdrowe jeszcze drzewostany.
 

Ogłoszenia Warszawa | Darmowe ogłoszenia Warszawa | Bezpłatne ogłoszenia Warszawa | Ogłoszenia drobne Warszawa | Ogłoszenia | StolicaLokalnie.pl

Źródło: Fot. RDLP Białystok
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
2+2=
Odpowiedź na powyższe pytanie:
Wiadomości z tej kategorii
Dodaj swój własny artykuł
Najczęściej komentowane
Kalendarz wydarzeń
Styczeń 2018
Dodaj wydarzenie »
Pon Wt Śr Czw Pt Sob Niedz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
« Grudzień 2017   Luty 2018 »
Aktywne wątki na forum
www.elcka.pl