Sezon na wiosenne alergie trwa w najlepsze.

Dodano: 2 lata temu Czytane: 280 Autor:
Redakcja poleca!

Wiosna to przepiękny czas, kiedy przyroda budzi się do życia. Jednak dla tych, którzy mają alergię to czas nasilających się objawów choroby.

Sezon na wiosenne alergie trwa w najlepsze.
Alergia sezonowa rozpoczyna się na początku marca i trwa do pierwszych dni czerwca. Wzrost pylenia roślin w tym okresie nakłada się na naszą zwiększoną aktywność na świeżym powietrzu i dłuższe przebywanie na zewnątrz.

Alergię wziewną, powodują substancje białkowe znajdujące się w otaczającym nas powietrzu, które weszły w kontakt z naszym organizmem poprzez drogi oddechowe wraz z wdychanym powietrzem. Wywołują one wówczas atak astmatyczny lub katar alergiczny (sienny).

Klasycznymi alergenami uczulającymi są tutaj wszelkie pyłki roślinne (traw, zbóż, drzew, krzewów, kwiatów i innych roślin), kurz domowy, który zawiera m. in. roztocze, włókna różnych materiałów, włosy, komórki naskórka ludzi i zwierząt domowych, cząstki owadów, pleśń, resztki pokarmów, a także cały arsenał bakterii i produkty ich rozpadu. Do wziewnych zaliczamy także substancje uczulające znajdujące się w grzybach pleśniowych i u zwierząt (mocz, ślina, ropa, surowica).

Z wyjątkiem kilku miesięcy zimowych drzewa pylą przez większość roku, a po dużych opadach szybciej wegetują trawy i chwasty i zaczynają intensywnie pylić. Objawów nie można lekceważyć, bo nieleczona alergia rozwija się w inne schorzenia alergiczne, w tym astmę. 

Bieżące kontrolowanie kalendarza pylenia i przebywanie na zewnątrz przed południem, a nie po południu powinno pomóc nam przetrwać sezon. 

Leszczyna: luty (II-IV), marzec (I-IV)
Olsza: luty (III, IV), marzec (I-IV)
Brzoza: kwiecień (I-IV), maj (I)
Topola: kwiecień (I-IV), maj (I)
Dąb: maj (I-IV)

Trawy: maj (II,III), czerwiec (I-IV), lipiec (I-IV)
Pokrzywa: maj (IV), czerwiec (I-IV), lipiec (I-IV), sieprień (I-III)
Bylica: lipiec (II-IV), sierpień (I-IV), wrzesień (I)
Cladosporium*: maj-wrzesień
Alternaria*: maj-wrzesień

*rodzaj grzybów pleśniowych


 
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
2+2=
Odpowiedź na powyższe pytanie:
Wiadomości z tej kategorii
Dodaj swój własny artykuł
Najczęściej komentowane
Kalendarz wydarzeń
Styczeń 2018
Dodaj wydarzenie »
Pon Wt Śr Czw Pt Sob Niedz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
« Grudzień 2017   Luty 2018 »
Aktywne wątki na forum
www.elcka.pl