​Ełk. Dni Otwarte w ZDZ już 23 kwietnia

Dodano: 2 lata temu Czytane: 600 Autor:
Redakcja poleca!

Uczniowie Szkoły Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Ełku "idą przebojem"

​Ełk. Dni Otwarte w ZDZ już 23 kwietnia
Ważna informacja dla tegorocznych absolwentów gimnazjów- w przedostatnią sobotę kwietnia już od rana będzie można poznać ciekawą ofertę nauki w Ełckiej Szkole ZDZ. W budynku przy ul. Armii Krajowej 43 już od rana młodszym kolegom z regionu swoją szkołę zachwalać będą uczniowie Techników: Fryzjerskiego, Kolejowego, Transportowego oraz z Liceum Mundurowego. Swoją szkołę promują też świetnym klipem, który można zobaczyć na stronie szkoły oraz jej profilu na FB.

23 kwietnia w Ełckiej Szkole ZDZ na pewno, wzorem lat ubiegłych, nie zabraknie także ciekawych wystąpień przedstawicieli służb mundurowych, pracowników kolei oraz pokazów fryzjerskich. Jedną z wielu atrakcji zaplanowanych w ramach Dni Otwartych będzie możliwość spróbowania swoich sił na symulatorze strzeleckim. 

    Do atrakcji, które uczniom Ełckiej Szkoły ZDZ serwowane są często przez fachową kadrę ośrodka jeszcze wrócimy. 

Pewna przyszłość, stypendium za dobrą naukę

Warto przeanalizować ofertę kierunków kształcenia oferowanych przez Ełcką Szkołę Zakładu Doskonalenia Zawodowego Białystok w systemie dziennym. 

 - Podczas planowania oferty edukacyjnej, braliśmy pod uwagę zapotrzebowanie rynku pracy. Uczymy w cyklu czteroletnim techników usług fryzjerskich, techników spedytorów oraz techników transportu kolejowego, a także przyszłe kadry służb mundurowych w  trzyletnim Liceum Mundurowym (wojskowe, strażackie, policyjne). W cyklu nauki duży nacisk kładziemy na zajęcia praktyczne, by jak najlepiej przygotować naszych absolwentów do zawodu. Dodam, że Liceum Mundurowe działa pod patronatem Akademii Obrony Narodowej - wyjaśnia Kazimierz Raczyński, dyrektor Ełckiej Szkoły Zakładu Doskonalenia Zawodowego Białystok.

Biorąc pod uwagę rosnące zapotrzebowanie na usługi fryzjerskie i kosmetyczne, stabilną drogę kariery i solidnego pracodawcę w służbach mundurowych oraz zainteresowanie spółek kolejowych młodym, wykształconym gronem specjalistów kolejarskich, a także spedytorów, śmiało można stwierdzić, że absolwenci Ełckiej Szkoły ZDZ mają zapewnioną pracę. W dosłownym słowa tego znaczeniu- prace uczniom Technikum Transportu Kolejowego zapewnia PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Spółka w trosce o dobre wykształcenie oferuje uczniom ZDZ w Ełku nie tylko miejsca pracy, lecz także wysokie stypendia już po pierwszym półroczu nauki. 

 - Zainteresowane współpracą z nami są już także InterCity oraz PKP Przewozy Regionalne - dodaje dyrektor Raczyński.
W kontekście budowy tras ViaBaltica oraz RailBaltica w regionie z terminalem przeładunkowym w Ełku, już wiadomo że wzrośnie zapotrzebowanie na spedytorów. Te zresztą i tak jest duże, bo skrót "TSL" (Transport Spedycja Logistyka) funkcjonuje w każdej firmie w postaci ekonomicznego zarządzania przepływem osób i towarów.

Współpracują z najlepszymi

Teledysk, gdzie występują uczniowie szkoły, świetnie obrazuje formułę nauki w Ełckiej Szkole ZDZ. To poza wiedzą merytoryczną przekazywaną przez fachową kadrę, także zajęcia praktyczne w terenie. 

    Klasy mundurowe trenują strzelanie z broni długiej i krótkiej na profesjonalnej strzelnicy w Reglu, jeżdżą na poligon do Orzysza. Odbywają kilkudniowe obozy szkoleniowe w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych W JW Bemowo Piskie oraz uczestniczą w zajęciach surviwalowych na strzelnicy myśliwskiej. Biorą udział w Zajęciach Bojowo-Taktycznych w warunkach nocnych pod okiem instruktorów JS 1007 EŁK. Uczniowie poznali tajniki pracy celników i strażników granicznych podczas wyjazdów na przejście graniczne w Kuźnicy Białostckiej oraz służb więziennych przy okazji wyjazdu do Zakładu Karnego w Czerwonym Borze. 

    Uczniowie Technikum Kolejowego co czwartek mają zajęcia praktyczne. Poznają od podszewki zarówno pracę na nastawni kolejowej jak i obowiązki drużyny pociągu.  Odwiedzili już m. in. główną nastawnię OL w Olsztynie. Młodzież zobaczyła jak steruje się ruchem kolejowym praktycznie z jednego miejsca. Obserwowali przejeżdżający pociąg z przekroczoną skrajnią, dowiedzieli się o procedurach, jakie trzeba zachować do jego przebiegu przez stację i na szlaku. Dyżurny ruchu dysponujący zapoznał przyszłych kolejarzy z dokumentacją, jaką prowadzi się na tym posterunku. Uczniowie mają zagwarantowane praktyki zawodowe w ramach umów z PKP Przewozy Regionalne oraz PKP Cargo, podobnie jak spedytorzy w firmach transportowych.

    Nuda i rutyna są obce także uczennicom Technikum Fryzjerskiego. Na zabawę andrzejkową przygotowały pokaz fryzur i stylizacji inspirowany filmem, literaturą i sztuką. Pokaz został otwarty stylizacją konkursową przygotowana przez Ewelinę Łukawską, która zajęła pierwsze miejsce w międzyszkolnym konkursie fryzjerskim w Białymstoku „Czas na Folklor”. W lutym fryzjerki ełckiego ZDZ wróciły z 2-tygodniowego stażu w salonach fryzjerskich w Walencji. Uczniów chcących jechać w następnym roku szkoła zachęca do starań już od dziś. Najlepsi zakwalifikują się do wyjazdu w przyszłej edycji programu Erasmus+. Praktyki zawodowe wszyscy przechodzą w renomowanych zakładach kosmetyczno-fryzjerskich. 

    Powyższe wydarzenia są jedynie garstką całej kroniki szkoły (więcej na FB). Nie dość że absolwenci są dobrze przygotowani do pracy w zawodach, na które jest wciąż zapotrzebowanie, to śledząc tę kronikę, wiadomo że szkołę- wspólne wyjazdy, zajęcia w terenie będą miło wspominać.

    Na koniec warto podkreślić, że Ełcka Szkoła ZDZ współpracuje m. in. z: Wojskową Akademią Techniczną, Wojskową Komendą Uzupełnień, ZS "Strzelec" Organizacją Społeczno - Wychowawczą - JS 1007 oraz PKP POLSKIE LINIE KOLEJOWE S.A. czy WYDZIAŁEM HUMANISTYCZNYM Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego w Olsztynie, a także producentami renomowanych marek narzędzi i wyrobów fryzjersko- kosmetycznych, które są na co dzień wykorzystywane w dwóch nowoczesnych pracowniach szkoły. Placówka stale rozwija swoje zaplecze dydaktyczne- 26 kwietnia zostanie otwarta sala sportowa szkoły, zaś za swoje działania Ełcka Szkoła ZDZ została niedawno uhonorowana Certyfikatem Szkoły Przyjaznej Rodzinie. 


Fot1. Dwie nowoczesne pracownie fryzjersko- kosmetyczne służą praktycznej nauce zawodu.
Fot2. Uczniowie Technikum Kolejowego poznaje od podszewki pracę kolejarzy.
Fot3. Klasy mundurowe trenują strzelanie z broni długiej i krótkiej na profesjonalnej strzelnicy w Reglu.
Źródło: Fot. Archiwum Ecłkiej Szkoły ZDZ
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
2+2=
Odpowiedź na powyższe pytanie:
Dodaj swój własny artykuł
Najczęściej komentowane
Kalendarz wydarzeń
Styczeń 2018
Dodaj wydarzenie »
Pon Wt Śr Czw Pt Sob Niedz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
« Grudzień 2017   Luty 2018 »
Aktywne wątki na forum
www.elcka.pl