Szykuje się sensacja archeologiczna w Starych Juchach

Dodano: 2 lata temu Czytane: 2224 Autor:
Redakcja poleca!

Wikingowie byli tutaj przed jaćwingami?

Szykuje się sensacja archeologiczna w Starych Juchach
Już wiemy, dlaczego od niemal tygodnia głaz narzutowy w Starych Juchach, na którym zgodnie z legendą jaćwingowie składali ofiary, jest ogrodzony.

 - Prowadzone są tu obecnie badania przez archeologów. Zbieg okoliczności sprawił, że mamy podstawy sądzić, że głaz jest kamieniem runicznym- pamiątką po wikingach - wyjaśnia Jarosław Franczuk, sekretarz gminy Stare Juchy.

Przypadek, który rzucił nowe światło na głaz i jego historię, to nora wykopana pod kamieniem najprawdopodobniej przez lisa. Odsłoniła część głazu z wyrytym znakiem, który nie mógł raczej być dziełem natury. Wgłebienia na szczytowej części głazu także intrygują.

 - Mamy już wstępne potwierdzenie tej hipotezy w postaci artefaktów wykopanych w okolicy. Z pewnością należały do wikingów- spinki oraz zachowana rękojeść miecza z przełomu pierwszego i drugiego tysiąclecia znalezione na wzgórzu obok głazu - dodaje Jarosław Franczuk. - Prosimy turystów, by wstrzymali się z przyjazdami na wzgórze, gdzie leży kamień do połowy kwietnia, wtedy zakończą się już badania archeologiczne.

Jak nieoficjalnie dowiedzieliśmy się od badaczy z Instytutu Archeologii Państwowej Akademii Nauk, niewykluczone że głaz z napisami runicznymi został przewrócony w XI wieku przez jaćwingów, by zatrzeć ślady obecności tutaj przybyszów ze Skandynawii.  Tajemnicze wgłębienia zaś mogą być swego rodzaju mapą lub kalendarzem.  
 
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
2+2=
Odpowiedź na powyższe pytanie:
Komentarze (Ilość: 1)
Rosnąco Standardowy
  • Alarm dla mieszkańców Starych Juch odwołany
    2016-04-02 09:05:58 Zgłoś
    "Stary wiking poucza młodego: - No i jak dotrzesz do Polski i zobaczysz w wiosce kościół, to rabuj przede wszystkim kościół! - Ale dlaczego? - Bo jak wioska ma kościół, to w samej wiosce już nic nie zrabujesz". ( W Starych Juchach JEST kościół. Mieszkańcy są więc bezpieczni)
Wiadomości z tej kategorii
Dodaj swój własny artykuł
Najczęściej komentowane
Kalendarz wydarzeń
Styczeń 2018
Dodaj wydarzenie »
Pon Wt Śr Czw Pt Sob Niedz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
« Grudzień 2017   Luty 2018 »
Aktywne wątki na forum
www.elcka.pl