​"Nigdy za wiele pogadanek i szkoleń, które mogą uratować życie lub ochronić przed wypadkiem"

Dodano: 2 lata temu Czytane: 589 Autor:
Redakcja poleca!

Wywiad z Robertem Pazdejem, prezesem Ochotniczej Straży Pożarnej- Jednostki Ratownictwa Wodnego Szeligi.

​"Nigdy za wiele pogadanek i szkoleń, które mogą uratować życie lub ochronić przed wypadkiem"
Jakie były przyczyny powstania OSP-JRW Szeligi? Jakie były początki?

Idea, jaka przyświecała powstaniu naszej OSP JRW to stworzenie sprawnej struktury ratowniczej opartej na młodzieży i mieszkańcach naszego powiatu. Grupa inicjatywna składała się z ratowników oraz mieszkańców powiatu ełckiego. Początki były i są ciężkie. Naszym największym problemem są braki w sprzęcie i wyposażeniu. Sądzę, że na niecały rok naszej działalności- osiągnęliśmy bardzo dużo. Na uwagę zasługuje fakt, że szeregi naszej jednostki ciągle zasilane są przez nowych członków, którzy chętnie biorą udział w pracy społecznej na rzecz bezpieczeństwa akwenów powiatu ełckiego. 

Co ciekawego wydarzyło się w Waszych strukturach w 2015 roku? Jak można podsumować ten miniony rok? Wiem, że organizowaliście kursy. Czy było duże zainteresowanie kursem żeglarskim i ratowniczym? Czy mieszkańcy powiatu spoza gminy Ełk mogli w nich uczestniczyć? 

Otrzymaliśmy pozwolenie MSW na wykonywanie ratownictwa wodnego na terenie powiatu ełckiego. Jesteśmy czwartą jednostką w naszym województwie posiadającą takie uprawnienia. Zostaliśmy również zarejestrowani w systemie telefonu alarmowego 601 100 100, który już podczas przyszłego lata będzie działał w powiecie. Prowadzimy stałe dyżury ratowników w okresie letnim. Zaczęliśmy konstruowanie bazy letniej na plaży w Szeligach. Dzięki uprzejmości wójta gminy Pana Osewskiego i rady gminy udostępniono nam działkę, zakupiono domek holenderski i łódz motorową, co stanowi wspaniały wkład w nasz rozwój. Starosta Ełcki Pan Chojnowski wspomógł nasze działanie poprzez zakup łodzi motorowej. Należałoby tu również wspomnieć o mieszkańcach wsi Szeligi-Buczki, którzy zakupili nam silnik zaburtowy. Lista tych wspaniałych osób jest bardzo długa i chciałbym z tego miejsca wszystkim Im bardzo podziękować. Przeprowadziliśmy i nadal przeprowadzamy liczne szkolenia podnoszące kwalifikacje naszych członków. Dla mieszkańców gminy i powiatu zorganizowaliśmy kurs żeglarski, na którym za darmo można było uzyskać uprawnienia. Przeprowadziliśmy cykl szkoleń dla młodzieży w szkołach pt. „Bezpiecznie na akwenach Gminy Ełk”, a  teraz prowadzimy akcję „Kruchy Lód”. Członkowie naszej jednostki przepracowali na rzecz mieszkańców powiatu i miasta 4000 godzin.

Dobrze układa się Wam współpraca z Gminą Ełk i Starostwem Powiatowym w Ełku?

Włodarze naszej gminy reprezentowanej przez Pana Tomasza Osewskiego oraz powiatu, który reprezentuje starosta Pan Marek Chojnowski kładą duży nacisk na bezpieczeństwo osób przebywających nad wodami powiatu i gminy. Wspierają rozwój naszej jednostki w miarę swoich możliwości, a  my odwdzięczamy się ciężką pracą i aktywizacją młodzieży.

Ile osób liczycie obecnie? Sądząc po ilości zebranych młodych osób, widząc tu wójta Osewskiego i starostę Chojnowskiego, można prognozować rozwój. 

Obecnie mamy 28 członków stałych i 24 kandydatów na członków, którzy obecnie przechodzą szkolenie podstawowe.  

Plany na ten rok?

Będziemy dalej kontynuować nasze zadania oraz sukcesywnie staramy się doposażyć naszą OSP-JRW w sprzęt ratowniczy i pomoce potrzebny do szkoleń. 

Czy Pana zdaniem, dzieci i młodzież tu- na Mazurach- w powiecie ełckim- są wystarczająco edukowani pod kątem bezpiecznego korzystania z dobrodziejstwa wielu akwenów wokół nas?

Poziom wiedzy dzięki akcjom prowadzonym w szkołach stale rośnie. Z tym wiąże się świadomość niebezpieczeństw wynikających z korzystania z akwenów wodnych zarówno latem jak i zimą. Ta świadomość musi być cały czas podnoszona i utrwalana. Nigdy nie jest za wiele pogadanek i szkoleń, które mogą komuś uratować życie lub kogoś ochronić przed wypadkiem. Życie i zdrowie jest najcenniejszą rzeczą jaką mamy i NIE MOŻNA JEGO KUPIĆ ZA ŻADNE PIENIĄDZE.
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
2+2=
Odpowiedź na powyższe pytanie:
Dodaj swój własny artykuł
Najczęściej komentowane
Kalendarz wydarzeń
Styczeń 2018
Dodaj wydarzenie »
Pon Wt Śr Czw Pt Sob Niedz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
« Grudzień 2017   Luty 2018 »
Aktywne wątki na forum
www.elcka.pl