​Nie lekceważ potrzeb małego dziecka – bo nie przyjdzie do Ciebie ze swoimi problemami gdy dorośnie

Dodano: 2 lata temu Czytane: 419 Autor:
Redakcja poleca!

W dniu 1.12.2015 r. w Szkole Podstawowej nr 4 im. prof. Władysława Szafera w Ełku, odbyło się spotkanie z Panią Aleksandrą Karasowską pod hasłem: Kochaj i wymagaj. Potrzeby dziecka i zadania rodziców

​Nie lekceważ potrzeb małego dziecka – bo nie przyjdzie do Ciebie ze swoimi problemami gdy dorośnie
Pani Aleksandra  jest magistrem psychologii, licencjonowanym trenerem Polskiego Towarzystwa Psychologicznego (PTP). Prowadzi szkolenia, superwizje i konsultacje dla szkół, ośrodków pomocy społecznej, poradni, placówek opiekuńczo-wychowawczych, organizacji pozarządowych w wielu miastach w Polsce. Jest autorką publikacji z zakresu pomocy dzieciom i rodzinom.

Podczas spotkania, pani psycholog zwróciła szczególną uwagę na dwa oblicza miłości rodzicielskiej: czułą, troskliwą, wspierającą, przebaczającą  oraz tę twardą, wymagającą i ograniczającą. 
Jako rodzice i wychowawcy powinniśmy umieć  okazywać miłość  i jednocześnie wiedzieć gdzie i kiedy stawiać granice. Najważniejsza jest umiejętność postawienia granic tam gdzie nasze dziecko mogłoby szkodzić, krzywdzić drugiego człowieka. 

Kocham  - interesuje się Tobą.
„Cieszę się, że jesteś, lubię z Tobą być, tęskniłam za Tobą” – to bardzo ważne stwierdzenia które często powinno od nas słyszeć nasze dziecko. 

Akceptacja.
Bywa, że uczucia i potrzeby naszego dziecka nie są zgodne z naszymi. Bardzo ważne jest byśmy umieli je szanować. Nie chodzi o to by ulegać roszczeniom dziecka. Nie musimy zaspokajać wszystkich jego potrzeb, ważne jest by je zauważać. 

Mocne i słabe strony. 
Bardzo ważna jest wiara w dziecko  jego potencjał, utwierdzanie w przekonaniu że może, że potrafi. Nawet jeśli nie potrafi, warto wierzyć, że się nauczy! Dzieci mają swoje mocne i słabe strony, bardzo ważne, żebyśmy to rozumieli. 

Przestrzeń.
Mamy obowiązek czuwania nad naszymi dziećmi, ale nie możemy zapominać, że dziecko musi mieć również przestrzeń do eksperymentowania .Naszym obowiązkiem jest nie tyle chronić ich  przed porażką co pomagać im przez nią przechodzić. 

Granice.
„Nie chcę, żebyś kłamał” – bo chcę móc polegać na Twoim słowie. Oto przykład pięknie postawionej i jasno wytłumaczonej granicy. 

Przykład ponad słowa. 
Pani Aleksandra przypomniała nam również o sprawie, która wydaje się na pozór oczywista, że jeśli będziemy co innego mówić a co innego robić to na dziecko dużo mocniej będzie oddziaływać to co robimy. To niepodważalna moc przykładu, który zawsze jest ponad słowami. 
 
Przebaczenie. 
Mądre przebaczenie to takie, kiedy chociaż jesteśmy bardzo źli, umiemy przekroczyć siebie, rozwiązać problem i zamknąć sprawę. Nie dobrze jest gdy co jakiś czas do niej wracamy i przypominamy: wybaczyłem Ci, ale pamiętam, że wtedy tak a nie inaczej postąpiłeś. 

Mądrość. 
„Pod płotem siedział skulony chłopiec, chował się przed własną matką, która strasznie na niego wrzeszczała, patrzyłam na jego strach, poczucie niemocy i dopiero wtedy zrozumiałam – że nie wolno mi krzyczeć na własne dziecko, dopiero wtedy przejrzałam na oczy co moje dziecko musi czuć – gdy na niego wrzeszczę….

Z tą refleksją pozostawiamy Was Drodzy Czytelnicy.
Pani Aleksandrze serdecznie dziękujemy za spotkanie. 
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
2+2=
Odpowiedź na powyższe pytanie:
Wiadomości z tej kategorii
Dodaj swój własny artykuł
Najczęściej komentowane
Kalendarz wydarzeń
Styczeń 2018
Dodaj wydarzenie »
Pon Wt Śr Czw Pt Sob Niedz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
« Grudzień 2017   Luty 2018 »
Aktywne wątki na forum
www.elcka.pl