Przywiązujemy dużą uwagę do poziomu nauczania

Dodano: 2 lata temu Czytane: 313 Autor:
Redakcja poleca!

Rektor Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Białymstokudoc. dr Edward Hościłowicz: „Przywiązujemy dużą uwagę do poziomu nauczania”

Przywiązujemy dużą uwagę do poziomu nauczania
Z okazji inauguracji roku akademickiego 2015/2016 w ełckiej filii Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Białymstokurozmawiamy z rektorem uczelni o początkach jej funkcjonowania w Ełku, rozwoju oraz planach na przyszłość.To już 15 lat istnienia ełckiej filii Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Białymstoku. Jakie były początki?

Doc. dr Edward Hościłowicz: Tak, Filia w Ełku została utworzona decyzją Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w 2001 roku. Wcześniej przez 2 lata prowadziliśmy Wydział zamiejscowy Zarządzania i Marketingu. W tym czasie zorganizowaliśmy kadrę, opracowaliśmy plany i programy kształcenia na wielu kierunkach i specjalnościach, wybudowaliśmy piękny i nowoczesny obiekt, rozwinęliśmy współpracę z firmami i instytucjami z miasta i regionu. Wykształciliśmy w Ełku już ponad 5 tys. absolwentów oraz ok.1,2 tys. słuchaczy studiów podyplomowych. 

Jaka jest misja uczelni?
Doc. dr Edward Hościłowicz: Przede wszystkim jest to chęć stworzenia ludziom możliwości zdobycia wykształcenia wyższego blisko miejsca ich zamieszkania oraz pracy po skończeniu studiów. Nieustannie analizujemy rynek pracy i uruchamiamy te kierunki i specjalności, na które jest zapotrzebowanie. Przywiązujemy dużą uwagę do poziomu nauczania. Jakość kształcenia za każdym razem była bardzo wysoko oceniana przez Polską Komisję Akredytacyjną, i to na wszystkich kierunkach studiów. Szczególnie cieszą nas jednak wysokie oceny, jakie w ankietach wystawiają nam sami studenci i absolwenci. Udało nam się stworzyć zespół wykładowców o bardzo wysokich kwalifikacjach i, co ważne, mających również bogate doświadczenie praktyczne. W Ełku oferujemy obecnie studia o profilu biznesowym na kierunku Zarządzanie, na którym student może wybrać szereg specjalności zorientowanych na: handel, marketing, finanse i rachunkowość, logistykę, turystykę i hotelarstwo czy administrację. 

A studia techniczne?
Doc. dr Edward Hościłowicz: To kierunek Budownictwo ze specjalnością Budownictwo ogólne. Na specjalistów z tego zakresu jest ciągle duże zapotrzebowanie. Wykładowcy to głównie kadra dydaktyczna z Politechniki Białostockiej.

Co sprawiło, że przez te wszystkie lata uczelnia stale się rozwija, podczas gdy część prywatnych szkół wyższych w regionie zamknięto z powodu braku studentów? Jak ełcka filia radzi sobie z konkurencją?

Doc. dr Edward Hościłowicz: Nigdy nie postrzegaliśmy innych uczelni w regionie czy w mieście jako konkurencję. Może dlatego, że nasza oferta kształcenia zawsze była nieco inna lub po prostu wyraźnie lepsza. Poza tym, w gospodarce rynkowej, konkurencja to stan normalny. Obecnie to klient decyduje, kto się na rynku utrzyma, a kto nie. W przypadku szkolnictwa wyższego decydują o tym studenci i absolwenci, którzy są niejako „żywą wizytówką” każdej uczelni, i którzy przekazują innym osobom opinie na jej temat. W toku procesu kształcenia zawsze staramy się połączyć dwie rzeczy: przyjemne z pożytecznym, czyli aby student opanował fachową wiedzę i rozwinął swoje umiejętności, ale w przyjaznej i sympatycznej atmosferze. Rzeczywistość wskazuje na to, że opanowaliśmy tę trudną sztukę lepiej niż inne uczelnie w otoczeniu.

15 lat to długi okres w życiu uczelni. Czy po tylu latach znajdujecie jeszcze motywację i chęci do robienia czegoś zdecydowanie nowego, czy są jakieś nowe plany przed ełcką filią?
Doc. dr Edward Hościłowicz: Nigdy nie można stać w miejscu. Ciągle trzeba poszukiwać nowych, lepszych rozwiązań. W tym roku otrzymaliśmy zgodę Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i  uruchomiliśmy kierunek Praca socjalna. Analizy rynku i trendów demograficznych w regionie i kraju wskazują na rosnący popyt na specjalistów zajmujących się pomocą społeczną.

A czy to prawda, że w Ełku ma powstać szkoła hotelarska?
Doc. dr Edward Hościłowicz: Tak, to śmiały i zdecydowanie nowatorski pomysł, ale na pewno realny. W całym kraju brakuje dobrych szkół kształcących kadry dla branży hotelarskiej, a ten biznes, wbrew pozorom, jest trudny. Tego nie da się robić po amatorsku, a liczba nierentownych obiektów w tej branży jest w Polsce zdecydowanie za duża. Mamy już program kształcenia i wykładowców. W tej chwili prowadzimy rozmowy w sprawie praktyk i staży, a także perspektyw zatrudniania absolwentów. Docelowo myślimy o wyodrębnionej organizacyjnie jednostce z własną nazwą, jak np. Mazurska Szkoła Hotelarska. Na naszej działce mamy możliwość budowy obiektu hotelowego na ponad 100 pokoi, z basenem, SPA i restauracją. Biorąc pod uwagę turystyczne walory Ełku, poprawę wizerunku i standardu miasta oraz perspektywę budowy autostrady ViaBaltica, plany te uważam za bardzo realne. Nawiązaliśmy już kontakty z profesjonalnymi firmami z sektora hotelarskiego i znanymi sieciami hoteli. Mamy także kontakty zagraniczne w krajach, w których rynek hotelarski i turystyczny jest dobrze rozwinięty. Jako Uczelnia jesteśmy również członkiem Klastra Marek Turystycznych Polski Północno-Wschodniej. Na koniec chciałbym jeszcze podkreślić, że jeżeli wszystko potoczy się po naszej myśli, na pewno skorzystają na tym mieszkańcy Ełku, jak i całego regionu.

Dziękujemy za rozmowę.
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
2+2=
Odpowiedź na powyższe pytanie:
Wiadomości z tej kategorii
Dodaj swój własny artykuł
Najczęściej komentowane
Kalendarz wydarzeń
Styczeń 2018
Dodaj wydarzenie »
Pon Wt Śr Czw Pt Sob Niedz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
« Grudzień 2017   Luty 2018 »
Aktywne wątki na forum
www.elcka.pl