​Szkoła Muzyczna wzbogaciła się o nowe instrumenty.

Dodano: 2 lata temu Czytane: 474 Autor:
Redakcja poleca!

Zespół Państwowych Szkół Muzycznych otrzymał dofinansowanie w wysokości 25 tys. zł na realizację zadania „Instrumenty dla nowopowstałej PSM II st. w Ełku”

​Szkoła Muzyczna wzbogaciła się o nowe instrumenty.
w ramach Programu  „Rozwój infrastruktury kultury Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego”.  


Przy wkładzie własnym w wysokości 6.250 zł wydatkowanym z konta Rady Rodziców, szkoła zakupiła instrumenty na  kwotę 31.250 zł. Kwota duża, ale dobre instrumenty są kosztowne, a w II stopniu szkoły muzycznej uczniowie nie powinni już grać na podstawowych, tanich instrumentach. Zakupiono: fagot, klarnet, flet poprzeczny, trąbkę  i trzy altówki. 

Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Ełku wypuścił „w świat” już dwa roczniki absolwentów szkoły II stopnia. Z powodu znacznej odległości od ośrodków akademickich, niektórzy uczniowie muszą wcześniej opuścić mury szkoły, by podjąć studia w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu, czy Białymstoku. Ale wielu z nich kształci się dalej w kierunku muzycznym. Z pewnością jeszcze o nich usłyszymy. 

Uczniowie szkoły muzycznej są co raz częściej obecni w kulturze naszego miasta. Dwaj z nich: Kacper Kasprzak i Kamil Przekop są stypendystami prezydenta Miasta Ełku. Ale wielu innych swoją pasję muzyczną realizuje w Miejskiej Orkiestrze Dętej czy, powstałej niedawno, Ełckiej Orkiestrze Kameralnej.  

Oprócz kształcenia uczniów, instrumenty te znacznie wzbogacą brzmienie szkolnych orkiestr: smyczkowej prowadzonej od jedenastu lat przez Panią Monikę Łukawską i dętej, prowadzonej przez Pana Grzegorza Karpowicza już pięć lat. Szkoła sama mogłaby już pokusić się o małą orkiestrę symfoniczną.

Niestety trudno jest ich oglądać na scenie samej szkoły, gdyż mimo pięknego budynku, szkoła boryka się z trudnościami lokalowymi. Sala koncertowa jest zbyt mała, by pomieścić chętnych melomanów i na niektórych koncertach słuchacze siedzą  za drzwiami na korytarzu, na dostawionych krzesełkach. A na scenie mieszczą się jedynie małe zespoły. Także nauczanie, mimo pracy szkoły również w soboty, jest utrudnione ze względu na brak sal. Szkoła potrzebuje pięciu klas teoretycznych, a ma tylko trzy. Nauka w szkole muzycznej przebiega specyficznie, są to głównie lekcje indywidualne ucznia z nauczycielem. Przy trzydziestu trzech pracujących nauczycielach, ponad dwustu uczniach i pracy szkoły do 21.00 i tak często nie daje się wygospodarować wolnej sali dla uczniów chcących ćwiczyć na instrumencie. Najgorzej mają uczniowie perkusji i organów, gdyż tych instrumentów raczej nikt nie posiada w domu, a z powodów lokalowych są one umieszczone w jednej klasie.

Dwa lata temu powstał  nawet wstępny projekt rozbudowy szkoły, ale niestety nie widać dalszych działań w tym kierunku.
Na szczęście współpraca, z mieszczącą się w tym samym budynku, Szkołą Artystyczną układa się dobrze i jakoś udaje się pogodzić trudności lokalowe ze wspólnym dążeniem do rozwoju kulturalnego naszego miasta.

2 października jest Międzynarodowym Dniem Muzyki. Zespół Państwowych Szkół Muzycznych  tradycyjnie  tego dnia organizuje  koncert, w którym występują artyści -  nauczyciele szkoły muzycznej - solo i w zespołach. W tym roku motywem przewodnim koncertu będzie muzyka hiszpańska.  Koncert odbędzie się 2 października w Sali widowiskowej Ełckiego Centrum Kultury o godzinie 17.00. Będzie czego posłuchać. Wstęp wolny - serdecznie zapraszamy.
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
2+2=
Odpowiedź na powyższe pytanie:
Wiadomości z tej kategorii
Dodaj swój własny artykuł
Najczęściej komentowane
Kalendarz wydarzeń
Styczeń 2018
Dodaj wydarzenie »
Pon Wt Śr Czw Pt Sob Niedz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
« Grudzień 2017   Luty 2018 »
Aktywne wątki na forum
www.elcka.pl