Czas sadzenia i przesadzania roślin.

Dodano: 2 lata temu Czytane: 403 Autor:
Redakcja poleca!

Jesień to idealna pora na sadzenie i przesadzanie wielu roślin ogrodowych - drzew, krzewów i kwiatów.

Czas sadzenia i przesadzania roślin.
Sadzenie drzew i krzewów owocowych nie jest bardzo skomplikowanym zabiegiem. Jeżeli jednak chcemy mieć pewność, że rośliny po posadzeniu przyjmą się i będą zdrowo rosły, warto dowiedzieć się czym się kierować przy wyborze sadzonek drzew owocowych i krzewów, aby wybrać rośliny zdrowe i zdolne do dalszego wzrostu. 

Najlepszym okresem na sadzenie drzew i krzewów owocowych jest jesień - od początku października aż do okresu wystąpienia pierwszych przymrozków. Rośliny posadzone w tym terminie zdążą zregenerować system korzeniowy przed nastaniem zimy, a do wiosny będą dobrze przygotowane do rozpoczęcia procesu wzrostu. Rośliny iglaste można bezpiecznie sadzić do końca września, później tylko gatunki o dużej mrozoodporności. Najlepszym terminem na sadzenie iglaków i innych roślin zimozielonych jest wiosna - niestety czasem nie możemy na nią czekać i lepszym rozwiązaniem jest posadzenie iglaka na jesieni niż zimowanie go w doniczce. 

Rośliny posadzone na jesieni bez większych problemów zdążą się dobrze ukorzenić przed nadejściem chłodów. Po posadzeniu wymagają obfitego podlania, a po pierwszych przymrozkach warto obsypać podstawę pędu warstwą kory sosnowej lub torfu - aby zabezpieczyć korzenie przed mrozem. Jesień to także pora sadzenia cebulek kwiatowych tulipanów, hiacyntów, narcyzów, szafirków oraz przebiśniegów, cebulicy syberyjskiej i krokusów. Cebulki możemy sadzić już od połowy sierpnia jednak najlepiej zrobić to przed początkiem października - po to aby miały jeszcze czas ukorzenić się przed zimą. 

We wrześniu można przesadzić na nowe miejsce (i przy okazji podzielić) wiele bylin – m. in. barwinek, bergenia, floksy, funkie, krwawnik, serduszka okazała, skalnica, tawułka oraz wiele innych. Należy t robić bardzo ostrożnie, obkopując roślinę szpadlem i wykopując z jak największą bryłą ziemi. Kępę dzieli się na części i każdą z nich sadzi na nowym miejscu na tej samej głębokości, na której rosła wcześniej. 

Kupując drzewka lub krzewy z odkrytymi korzeniami, należy zwrócić uwagę na sposób ich zabezpieczenia w szkółce. Aby korzenie nie przeschły, powinny być przykryte ziemią lub wilgotnymi trocinami, a do transportu owinięte np. folią. Po przewiezieniu na miejsce wyjmujemy je z worków i wysadzamy na miejsce stałe. Jeśli nie możemy posadzić roślin od razu, można je zadołować (korzenie umieszcza się w dole i obsypuje ziemią nawet na kilka tygodni). 

 
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
2+2=
Odpowiedź na powyższe pytanie:
Wiadomości z tej kategorii
Dodaj swój własny artykuł
Najczęściej komentowane
Kalendarz wydarzeń
Styczeń 2018
Dodaj wydarzenie »
Pon Wt Śr Czw Pt Sob Niedz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
« Grudzień 2017   Luty 2018 »
Aktywne wątki na forum
www.elcka.pl