Z Mozartem w Świętej Lipce.

Dodano: 2 lata temu Czytane: 492 Autor:
Redakcja poleca!

28 sierpnia br. w Bazylice Mniejszej w Świętej Lipce odbył się Koncert finałowy XXVII Świętolipskich Wieczorów Muzycznych.

Z Mozartem  w Świętej Lipce.


Kościół wypełniła po brzegi publiczność, wśród której było wielu gości z kraju i zagranicy, gdyż koncerty te są popularne również wśród zagranicznych turystów.

W finałowym koncercie wielkie dzieło Wolfganga Amadeusza Mozarta - Requiem d-moll wykonali: Chór Kontrapunkt Ełckiego Towarzystwa Muzycznego, Ełcka Orkiestra Kameralna oraz soliści: Małgorzata Trojanowska - sopran, Wiktoria Zawistowska - Alt, Przemysław Kummer - bas i Mikołaj Zgódka - tenor. Dyrygował dr Rafał Sulima.
 
Requiem d-moll jest jednym z największych utworów sakralnych Wolfganga Amadeusa Mozarta, dziełem wyjątkowym, otoczonym legendą, a zarazem jego ostatnią, niedokończoną kompozycją. To wspaniały ale trudny utwór. Wykonanie go przez chór amatorski wymagało wiele wysiłku i pracy włożonej zarówno przez dyrygenta jak i każdego z chórzystów. Wszyscy przecież pracują zawodowo i próby odbywały się kosztem ich prywatnego życia. Wiele serca projektowi oddali też członkowie Ełckiej Orkiestry Kameralnej - nowego bytu w sferze kultury w Ełku. Orkiestrę powołano specjalnie do Requiem ale, miejmy nadzieję, zostanie na ełckiej scenie na stałe. W jej skład wchodzą muzycy z Miejskiej Orkiestry Dętej nauczyciele Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Ełku i ich najzdolniejsi uczniowie z PSM II stopnia. Uczniowie również - prócz zajęć w szkołach ogólnokształcących, lekcji w szkole muzycznej, ćwiczenia na instrumencie obowiązkowego repertuaru - musieli opanować 14 części Requiem, zgodnie z wymogami kompozytora i zaleceniami dyrygenta. Nauczyciele twierdzą, że wysiłek włożony przez uczniów w Requiem, podniósł ich umiejętności instrumentalne o klasę w górę.
 
Całość przedsięwzięcia - chór, orkiestrę i solistów - poprowadził charyzmatyczny dyrygent Rafał Sulima. Na co dzień jest on wykładowcą na Uniwersytecie Muzycznym w Białymstoku, prowadzi ełcki chór Kontrapunkt, a od tego roku również jest nauczycielem ZPSM w Ełku.

Koncert odbył się we wspaniałej, podniosłej atmosferze. Publiczność licznie zgromadzona w kościele, nagrodziła wykonawców długimi oklaskami i wołaniem o bis. Wykonanie tak wielkiego dzieła jest dla wszystkich źródłem radości, niezapomnianych wzruszeń i najlepszą nagrodą za intensywne próby. A w planie jest jeszcze jedno wykonanie Requiem - 11 listopada, ponownie w Ełku. Serdecznie zapraszamy.
Koncert w Świętej Lipce został dofinansowany z budżetu Miasta Ełku, Miasta Grajewo i Powiatu Ełckiego.
 

 
Źródło: Zdjęcia Michał Zadroga
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
2+2=
Odpowiedź na powyższe pytanie:
Wiadomości z tej kategorii
Dodaj swój własny artykuł
Najczęściej komentowane
Kalendarz wydarzeń
Styczeń 2018
Dodaj wydarzenie »
Pon Wt Śr Czw Pt Sob Niedz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
« Grudzień 2017   Luty 2018 »
Aktywne wątki na forum
www.elcka.pl