Nowe plany rozwojowe ełckiej filii WSFiZ w Białymstoku

Dodano: 2 lata temu Czytane: 857 Autor:
Redakcja poleca!

Ełcka filia Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Białymstoku to najstarsza w regionie uczelnia niepubliczna, która w tym roku obchodzi 15-lecie istnienia.

Nowe plany rozwojowe ełckiej filii WSFiZ w Białymstoku
Okazały budynek przy ul. Grunwaldzkiej 1 znają niemal wszyscy mieszkańcy Ełku i okolic. Mury uczelni opuściło już ponad 5 tys. absolwentów. Pomimo trudnych czasów, które nastały dla szkolnictwa wyższego, ełcka filia WSFiZ z powodzeniem realizuje kolejne plany i może pochwalić się znaczącymi osiągnięciami. 

Sztandarową jednostką organizacyjną ełckiej filii jest Wydział Zarządzania. Zarówno 15 lat temu, jak i dziś, najbardziej popularnym kierunkiem studiów jest Zarządzanie. Wszechstronna wiedza i zdobyte umiejętności, które cechują absolwentów, co roku zachęcają kolejne osoby do rozpoczęcia studiów na tym kierunku. Bardzo ważna dla studentów jest także możliwość otrzymywania stypendiów (naukowego, socjalnego i specjalnego dla osób niepełnosprawnych), jak i skorzystania z ulg w czesnym. Wyróżniający się studenci są w stanie otrzymywać większe stypendia niż wynosi czesne za studia, czyli mogą zarabiać na studiowaniu. 

    Jak podkreśla dziekan wydziału – dr Karol Kowalewski – „Studia to jednak przede wszystkim jakość kształcenia, czyli wszystko to, co wiąże się z zajęciami, kadrą naukową, infrastrukturą dydaktyczną i sylwetką absolwenta, który po trzech latach studiów otrzymuje dyplom”. Na tym polu Wydział Zarządzania również ma się czym pochwalić. Na przestrzeni 15 lat istnienia, kierunek Zarządzanie był trzykrotnie wizytowany przez Polską Komisję Akredytacyjną i za każdym razem otrzymywał ocenę pozytywną, spełniając wszystkie kryteria podlegające ocenie w najwyższym możliwym stopniu. Obecna akredytacja została przyznana kierunkowi Zarządzanie na okres sześciu lat, to jest aż do 2020 roku. 

    Pomimo stałego zainteresowania kierunkiem Zarządzanie ze strony absolwentów szkół średnich władze wydziału i uczelni systematycznie monitorują wymagania pracodawców i zmiany zachodzące na regionalnym rynku, dostosowując do nich ofertę edukacyjną.  Przejawia się to głównie w modyfikowaniu programów i tworzeniu nowych modułów specjalizacyjnych. Każdy student kierunku Zarządzanie ma bowiem możliwość wyboru specjalizacji kształcenia. Obecnie w programie studiów znajdują się moduły specjalizacyjne z zakresu: marketingu i sprzedaży, finansów i rachunkowości, logistyki, hotelarstwa i turystyki, administracji, a także informatyki w zarządzaniu. Oferta ta została zatem znacznie rozszerzona w stosunku do lat ubiegłych.

    Kolejną jednostką działającą w ełckiej filii jest Wydział Nauk Technicznych, na którym dominującym kierunkiem jest Budownictwo. Jest to jednostka unikatowa, ponieważ ma ona całkowicie politechniczny charakter. Kierunek został utworzony w odpowiedzi na liczne postulaty ze strony społeczności lokalnej, władz miasta i regionu oraz miejscowych organizacji, w celu dostosowania kwalifikacji inżynierów do oczekiwań rynku pracy.

    Podobnie przedstawia się idea nowego przedsięwzięcia w ełckiej filii, a mianowicie utworzenia kierunku studiów Praca socjalna. Analizy rynku i trendów demograficznych w regionie i kraju wskazują na rosnące zapotrzebowanie na specjalistów zajmujących się pomocą społeczną. Dlatego też władze uczelni złożyły w MNiSW wniosek o uruchomienie w Ełku kierunku studiów pierwszego stopnia Praca socjalna. 

    Ważnym elementem oferty edukacyjnej ełckiej filii są również studia podyplomowe, których oferta została istotnie powiększona. Obok kierunków funkcjonujących z powodzeniem od lat, jak: Zarządzanie BHP, Kadry i płace, Menedżerskie, Rachunkowość i podatki czy Administracja publiczna, od nowego roku akademickiego każda osoba z wykształceniem wyższym może się dokształcać na ośmiu nowych kierunkach studiów podyplomowych. Uwzględniając ostatnie zmiany w regulacjach prawnych i wymogi otoczenia na szczególną uwagę zasługują takie kierunki, jak: Ochrona danych osobowych, Zarządzanie kryzysowe i bezpieczeństwo publiczne czy Coaching i trener biznesu. 

    Ostatni rok poświęcono na modernizację planów studiów, programów i metod kształcenia oraz rozwijanie współpracy z firmami w zakresie realizacji studenckich praktyk i staży. Od 1 września 2015 roku zostanie zaś uruchomiona nowa strona internetowa, dostosowana do nowoczesnych urządzeń mobilnych.

    Innowacyjnym rozwiązaniem edukacyjnym w skali kraju będzie z kolei założenie Mazurskiej Szkoły Hotelarskiej – wyodrębnionej organizacyjnie jednostce z własną nazwą i logo. Jak informuje Rektor uczelni – doc. dr Edward Hościłowicz – „Musi to być uczelnia na europejskim poziomie i według takich standardów. Na naszej działce w Ełku mamy możliwość budowy obiektu hotelowego na ponad 100 pokoi, z basenem i SPA oraz restauracją.  Tak funkcjonują szkoły hotelarskie w Europie”. Biorąc pod uwagę walory turystyczne regionu, zauważalną poprawę wizerunku i standardu Ełku oraz, w perspektywie ok. 3 lat, budowy autostrady Via Baltica, dzięki której Ełk uzyska lepsze połączenie z Warszawą, te plany są bardzo realne.
 
Źródło: Fot. Rektor uczelni – doc. dr Edward Hościłowicz
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
2+2=
Odpowiedź na powyższe pytanie:
Wiadomości z tej kategorii
Dodaj swój własny artykuł
Najczęściej komentowane
Kalendarz wydarzeń
Styczeń 2018
Dodaj wydarzenie »
Pon Wt Śr Czw Pt Sob Niedz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
« Grudzień 2017   Luty 2018 »
Aktywne wątki na forum
www.elcka.pl